Nová Ves
nad Nisou

Nejstarší česká sklárna a minipivovar v Harrachově

Nejstarší česká sklárna a minipivovar v Harrachově

Víte, v jakém zaměstnání je povoleno v pracovní době popíjet pivo? V harrachovské sklárně! Nevěříte? Přijeďte se o tom přesvědčit... podívejte se v rámci exkurze do nejstarší české sklárny a ochutnejte pivo František z místního minipivovaru.

Sklárna Novosad a syn Harrachov je nejstarší sklárna v Čechách a pravděpodobně i na světě. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Dochovala se zde tradiční ruční výroba sklářskými píšťalami a foukaní do dřevěných forem, tedy techniky, které nebyly dodnes překonány.

Současnou produkci sklárny tvoří především luxusní nápojové soubory, dekorativní a užitkové sklo a křišťálové lustry. Sklárna je schopna vyrobit sklo více jak třiceti barev a její měsíční produkce je přibližně 40 tisíc sklenic. Provoz Sklárny Harrachov můžete navštívit po celý rok. Prohlídka je provázena odborným výkladem v češtině, němčině nebo v angličtině.

Součástí sklárny je také muzeum. Obsahuje historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny.

Přímo v areálu sklárny se nachází minipivovar s restaurací, který byl postaven v roce 2002. Ten láká na lahodné kvasnicové nefiltrované a nepasterizované pivo. Mezi nejoblíbenější piva patří světlý ležák František, který dostal dvě ocenění „Zlatá pivní pečeť“.  Zde se nachází i restaurace, kde je možné sledovat prosklenou stěnou ruční výrobu skla, která toto místo proslavila po celém světě.


Další informace

Datum vložení: 14. 7. 2015 13:22
Datum poslední aktualizace: 14. 7. 2015 13:23
Autor: Správce Webu

Turistika

Rychlý kontakt

Adresa:
Obec Nová Ves nad Nisou
Nová Ves nad Nisou 281
468 27 Nová Ves nad Nisou

Telefon:
731 068 368 úřad
724 321 724 starosta

776379444 místostarosta

DS: jjhedsu

E-mail:
novavesnn@volny.cz 

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Kostel Panny Marie pomocnice křesťanů 5